pondělí 14. května 2018

Válečná literatura

Měla jsem tentokrát "díky" nemoci čas na své milované knihy a chtěla bych je doporučit.

NARODILI SE, ABY PŘEŽILI


V první řadě neuvěřitelný příběh tří žen - Češka, Slovenka a Polka, které byly krátce po otěhotnění poslány do koncentračního tábora Osvětim. Měly neuvěřitelné štěstí při opakované selekci, kdy doktor Mengele zjišťoval stav vězeňkyň a při zjištění těhotenství byly nemilosrdně poslány do plynu. Tyto tři ženy přežily v neskutečných podmínkách, přežily i jejich děti (to můžu říct, protože už na začátku je fotografie těchto tří dětí při setkání již v dospělosti)
Kniha má přes 300 stran


V druhé řadě úžasně čtivá kniha

V PEKLE PLYNOVÝCH KOMOR


Je psána formou rozhovoru, nejdříve jsem se obávala, že mi bude tato forma vadit, ale knihu jsem přečetla okamžitě. Doporučuji i přes drsné svědectví Shlomo Venezia, který vypovídá pravdu o skutečnostech, které se děly v Osvětimi, pomáhal při svlékání a vstupu Židům do plynové komory a následně byl nucen odklízet těla a deportovat k pecím.Další knihou je:

PROŠEL JSEM PEKLEM OSVĚTIMI


Své pocity popisuje v knize Kazimierz Tymiński, který nebyl v koncentračních táborech kvůli židovskému původu, ale ocitl se v nich za odbojovou činnost. Promlouvá tak za nežidovské oběti holokaustu. Na motivy této knihy natočil polský režisér Leszek Wasiewicz film.

Na obalu dochovaná fotografie Kazimiera


Knihu též doporučuji, je čtivá necelých 200 stran malinko zvětšenými písmeny

FOTOGRAF Z OSVĚTIMI


Příběh mladého muže, který dostal za úkol dokumentovat vězně, popravy i obludné experimenty doktora Mengeleho ve vyhlazovacím táboře. Kniha má 260 stran, také čtivá!

 

DĚTI, KTERÉ PŘEŽILY MENGELEHO


příběh desetiletých dvojčat Evy a Miriam Mozesových, které si vybral doktor Mengele pro své pověstné pokusy. Opět výborná kniha.


Někdo si říká, jak můžu číst takovou literaturu. Nevím, už jako dítě jsem mívala sny z války a to nebylo nic nikde k vidění, ani z tisku ani z televize. Dělá mi neskutečně zle plýtvání jídlem. NESKUTEČNĚ!!! Vadí mi i plné obchody, k čemu tolik druhů jogurtů, proč se toho tolik vyhazuje? Vážím si každého dne, zdánlivých maličkostí......


1 komentář:

  1. Děkuji za tipy na zajímavé knihy. Zkusím, jestli je budou mít u nás v knihovně. L.

    OdpovědětVymazat